Αγαπητέ αναγνώστη, εμβόλιμο ταξιδάκι στα Χάϊλαντς, για την αναμέτρηση της Έλγκιν με την Κέλτι Χάρτς.

Πριν από δυο βδομάδες η Έλγκιν Σίτι έδωσε το τελευταίο επίσημο παιχνίδι της, είχε φέρει 1-1 στην έδρα της με το Εδιμβούργο και παραμένει στην προτελευταία θέση, 4 βαθμούς πίσω από την Άλμπιον Ρόβερς. Έπαιξε με αυτοπεποίθηση στο πρώτο μέρος, μπήκε δυνατά και στο δεύτερο κερδίζοντας απανωτά κόρνερ, για να βρεθεί όμως πίσω στο σκορ στο 62′ από το γκολ του Μάρεϊ. Ο -δανεικός από τη Φόλκερκ- Γουίλσον ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα, το γκολ της νίκης όμως δεν ήρθε, στο 90′ ο γκολκίπερ του Εδιμβούργου, Σουέικ, απέκρουσε το φάουλ που εκτέλεσε ο Μακφί. Θα έχει στη διάθεση της τον σκόρερ Χέστερ που εξέτισε την ποινή του. Ο βοηθός του Πράις, Μακέι, πιστεύει ότι η Έλγκιν μπορεί να σπάσει το αήττητο της Κέλτι Χαρτς και δήλωσε ότι θα παίξει για να πάρει το ματς.

Νίκησε 3-1 στα πέναλτι τη Μοντρόουζ εκτός έδρας το Σάββατο και πήρε μεγάλη πρόκριση στον 4ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, όπου θα αντιμετωπίσει την κάτοχο του τροπαίου Σεντ Τζόνστον. Ο δυνατός αέρας και η βροχή δυσκόλεψε και τις δύο ομάδες, η Κέλτι όμως μπήκε καλύτερα στο ματς, με τον Καρντλ να χάνει μια ευκαιρία στο 3′ και να ανοίγει το σκορ στο 6′. Ο Χίγκινμποθαμ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 17′, η συνέχεια του πρώτου μέρους ανήκε στη Μοντρόουζ που πίεσε κι έφτασε στην ισοφάριση στο 42′ με τον Τζόνστον. Και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, η πρόκριση κρίθηκε τελικά στα πέναλτι με την Κέλτι να επικρατεί με 3-1. Στη Λιγκ 2, παρέμεινε αήττητη έχοντας αφήσει 7 βαθμούς πίσω της τη Φόρφαρ, αν κερδίσει την Έλγκιν ξαναφέρνει τη διαφορά στους 10.

Η Κέλτι είναι φυσικά το φαβορί, δείχνει ασταμάτητη,αλλά ίσως είναι κουρασμένη και επηρεασμένη απο την προσπάθεια για το κύπελο. Η Έλγκιν πάντως είναι η ομάδα που κόντεψε να τη νικήσει στο πρωτάθλημα, είχαν έρθει 1-1 στον α’ γύρο με την Κέλτι να ισοφαρίζει μισό λεπτό πριν λήξει το ματς. Ο Χέστερ μπροστά ανεβάζει επίπεδο την Έλγκιν, το 1Χ στο 2.32  στη stoiximan αξίζει το ρίσκο.