Ματσάρα φίλοι μου σήμερα στη Μαδρίτη, με τη Ρεάλ να υποδέχεται τη Μάντσεστερ Σίτι στο “Μπερναμπέου”, σε έναν… πρόωρο τελικό. Μία γιγαντομαχία που κόβει την ανάσα.

Οι μπουκ δίνουν φαβορί τους Πολίτες μέσα στην Ισπανία και νομίζω ότι ακόμα μία χρονιά υποτιμούν μία φανέλα που ζυγίζει… τόνους. Πόσες και πόσες φορές τα τελευταία χρόνια δεν έκαναν το ίδιο κι έφαγαν στο τέλος τα μούτρα τους από την Βασίλισσα, που μετράει πέντε Champions League την τελευταία δεκαετία! Αδιανόητο, μοναδικό.

Όποιος κι αν είναι ο νικητής απόψε, αν υπάρξει τέτοιος βέβαια, το σίγουρο είναι πως πρόκειται για παιχνίδι που υπόσχεται συγκινήσεις.

Δύο ομάδες φύσει επιθετικές, που σκοράρουν με τεράστια άνεση, που θέλουν από σήμερα το βράδυ κιόλας να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του ζευγαριού.

Και πέρυσι άλλωστε οι αναμετρήσεις τους μας χάρισαν τρομερές συγκινήσεις. Το πρώτο ματς στο Μάντσεστερ έληξε με 4-3 και στη ρεβάνς, ενώ η Ρεάλ έχανε 1-0 ως το 90′, έβαλε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, πήγε το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί “καθάρισε” με το πέναλτι του Μπενζεμά (3-1) για να προκριθεί στον μεγάλο τελικό.

Γενικότερα έχουν πέντε σερί ματς την τελευταία εξαετία που έληξαν με G/G και Over 2,5. Απόψε βέβαια, ως πρώτο ματς του ζευγαριού, νομίζω ότι δεν θα ξεφύγει εντελώς η κατάσταση. Γκολ θα έχουμε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, αλλά με το λάιν του Under 4,5 μάλλον είμαστε καλυμμένοι.

Και το συγκεκριμένο combo (G/G+Under 4,5) μας βγάζει το αξιοπρεπέστατο 2,10 στη Stoiximan.