Αγαπητέ αναγνώστη ταξίδι για Χιλή για την αναμέτρηση της Αντοφαγκάστα με την Νιουμπλένσε για την 29η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν Χιλής.

Πήρε πολύτιμο τρίποντο η Αντοφαγκάστα στο Βαλπαραΐσο με 1-0 επί της Σαντιάγο Γουόντερερς, ωστόσο δεν έπεισε με την εμφάνισή της. Εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ στο 3’. Εκτοτε όμως, είχε μονίμως παθητικό ρόλο και γλύτωσε πολλές φορές την ισοφάριση.

Για ακόμη μια αγωνιστική κατάφερε να κερδίσει χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή της. Υπό τις οδηγίες του κόουτς Ρεβέκο, έχει εξαιρετικό απολογισμό (3-1-1), αλλά ο τρόπος που αγωνίζεται δεν είναι καθόλου ελκυστικός, αφού συνηθίζει να προσεγγίσει συντηρητικά τα παιχνίδια της. Βρίσκεται πάντως πολύ κοντά στο στόχο της, που είναι να πάρει το διασυλλογικό εισιτήριο (πρώτη 7άδα).

4-1-2 η πρόσφατη παράδοση ανάμεσα στις δύο ομάδες και under οι 7 συναντήσεις τους. Κράτησε ανέπαφη την εστία της η Αντοφαγκάστα στις 4 τελευταίες.

Θα μπορούσε να είχε καλύτερη κατάληξη το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Εβερτον ντε Βίνια. Ανοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, αλλά ισοφαρίστηκε στο 40’ από στημένη φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και κυνήγησε περισσότερο τη νίκη από την Εβερτον, δεν μπόρεσε να βρει χώρους και έμεινε στο 1-1.

Ο τεχνικός Χάιμε Γκαρσία δεν έμεινε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, αλλά αναγνώρισε την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του, οι οποίοι έψαξαν το νικητήριο τέρμα μέχρι τέλους. Η ομάδα από το Τσιγιάν, προσπαθεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο, αλλά της λείπει η σταθερότητα. Ως νεοφώτιστη, έχει το μυαλό της περισσότερο στην  παραμονή, παρά στο διασυλλογικό εισιτήριο.

H Αντοφαγκάστα με προπονητή τον Ρεβέκο δείχνει καλά σημάδια και θα κυνηγήσει τη νίκη που την βρίσκουμε στο 2,50 στη Novibet