Στα 36 παιχνίδια της φάσης των ομίλων το σκορ 2-1 εμφανίστηκε μόνο τρεις φορές. Η τελευταία ήταν στο παιχνίδι της Ουκρανίας με τη Βόρεια Μακεδονία και έκτοτε έχουν περάσει 25 αγώνες χωρίς να προκύψει σε 90λεπτο ένα από τα πιο συνήθη σκορ σε μεγάλα τουρνουά.

Τουλάχιστον διαμορφώθηκε τέτοιο σκορ, έστω και στην παράταση, στον αγώνα της Ιταλίας με την Αυστρία. Τι να… πει και το 1-1, που παραδοσιακά κάνει θραύση και τώρα δεν το έχουμε δει σε 18 σερί αγώνες (από το 1-1 της Γαλλίας με την Ουγγαρία). Αντιλαμβάνεστε που το πάω ε; Ήρθε η ώρα να εμφανιστεί ένα από αυτά τα δύο σκοράκια και το ματς της Αγγλίας με τη Γερμανία μοιάζει «ταμάμ» για να συμβεί αυτό σήμερα.

Η Αγγλία δεν έχει δεχτεί ακόμα γκολ στο τουρνουά (2-0), παίζει πιο συντηρητικά και από την ίδια την… επιφύλαξη και σε ένα παραδοσιακό ευρωπαϊκό ντέρμπι περιμένουμε να παρασύρει σε αυτό το τέμπο τους Γερμανούς, που μετά τη λαχτάρα που πέρασαν στο 2-2 με την Ουγγαρία, ξέρουν ότι με ελλιπή αμυντική συγκέντρωση, αβίαστα λάθη και soft προσέγγιση δεν πάνε πουθενά.

Τα 1-1 και 2-1 συνοψίζονται στο G/G & Under 3,5, που στο Stoiximan προσφέρεται στο 2,90. Από τακτικές αναλύσεις (και διάψευση προγνωστικών)… χορτάσαμε στο Euro, έφτασε η ώρα να μιλήσει η «στατιστική». Το τόσο… απλό G/G & Under 3,5 όχι μόνο δεν το έχουμε δει στα νοκ-άουτ, αλλά δεν είχε εμφανιστεί ούτε στα 12 τελευταία παιχνίδια των ομίλων!