Κλείνουν οι εκκρεμότητες στο νορβηγικό πρωτάθλημα σιγά σιγά, με τη διεξαγωγή τεσσάρων εξ αναβολής αγώνων. Η στήλη θα ασχοληθεί με το παιχνίδι της Μιοντάλεν με την ουραγό Στάμπαεκ, η οποία βρίσκεται εδώ και καιρό σε κάθε πτώση.

Η Στάμπαεκ με την ήττα 3-2 από την Λίλεστρομ έπεσε στην τελευταία θέση και επιβεβαίωσε τα σοβαρά αμυντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει. Εφτασε τα 27 γκολ παθητικό και πλέον έχει τη χειρότερη άμυνα στην Eliteserien, συμπλήρωσε δε εννιά παιχνίδια χωρίς νίκη. Παράλληλα στο κύπελλο είδε κι έπαθε να αποκλείσει τη Φόλο, ομάδα δ’ κατηγορίας, με γκολ στο 95’ (1-0).

Από την άλλη πλευρά η Μιοντάλεν είναι σε σχετική αγωνιστική άνοδο, έχοντας συμπληρώσει τρία παιχνίδια χωρίς νίκη. Είχε ατυχία στα δύο τελευταία με Μπραν (1-1) και Σάρπσμποργκ (1-1), δεχόμενη και στα δύο την ισοφάριση στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρόκειται ωστόσο για μια πολύ πιο δουλεμένη ομάδα και με όπλο την προσεκτική της άμυνα (μόλις 13 γκολ παθητικό) μπορεί να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Ο άσος είναι στο 2,10, με το συνδυασμό του με το Over 1,5 πληρώνει 2,40 στο Stoiximan.