Για την Αλμπινολέφε τα λέγαμε και σε προηγούμενη ευκαιρία, η μικρή ομάδα στα περίχωρα του Μπέργκαμο έκανε το μπαμ στο Καταντζάρο, επικράτησε με 1-0 και έγινε ο πρώτος σύλλογος σε αυτή την εξαντλητική σειρά των πλέι-οφ ανόδου, που ξεκίνησε από την έβδομη θέση του ομίλου της και από τον πρώτο γύρο, για να φτάσει στα ημιτελικά.

Και φυσικά εδώ που έφτασε το πράγμα, η ομάδα του Μάρκο Τζαφαρόνι δεν έχει τίποτα να χάσει, κόντρα στη θεωρητικά ανώτερη Αλεσάντρια είναι και πάλι το απόλυτο αουτσάιντερ. Και η ημιτελική φάση των πλέι-οφ ανόδου έχει δύο ματς, με την Αλεσάντρια να έχει το πλεονέκτημα έδρας, αν και πλέον δεν λαμβάνεται υπόψη ποια ομάδα πήρε καλύτερη θέση στην κανονική περίοδο, αν υπάρξει ισορροπία στο σκοράρισμα οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν σε παράταση.

Κοινώς περιμένω ένα πρώτο παιχνίδι χωρίς πολλά ρίσκα, με τις διαφορές να λύνονται στη ρεβάνς. Ηδη υπάρχει κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και μια ισοπαλία με σκορ 1-1 θα αφήσει ανοιχτούς τους λογαριασμούς για το δεύτερο ματς. Η ισοπαλία τιμάται και στο 2,80 και μπορεί να πονταριστεί.