Η Αλμπινολέφε έρχεται από τα πιο εξαντλητικά πλέι-οφ ανόδου, ήδη έχει προλάβει να δώσει επτά αγώνες στην… post season της Serie C, που λένε και οι «γραμματιζούμενοι». Και στη ρεβάνς της ημιτελικής φάσης με την Αλεσάντρια είναι με την πλάτη στον τοίχο για την πρόκριση στον τελικό, έχοντας χάσει με 2-1 το πρώτο παιχνίδι, μέσα στην έδρα της.

Παιχνίδι στο οποίο πλήρωσε δύο άτυχες στιγμές από στημένες φάσεις, μείωσε στο 82’ και έτσι απέκτησε κάποιες ελπίδες για την πρόκριση στον τελικό. Σε περίπτωση που κερδίσει με ένα γκολ διαφορά θα στείλει το ματς στην παράταση, αν νικήσει με δύο γκολ και άνω παίρνει την πρόκριση, φυσικά για την Αλεσάντρια ισχύει το πλεονέκτημα των δύο αποτελεσμάτων.

Αλλά στη φετινή πορεία της στα πλέι-οφ αλλά και στο φινάλε της κανονικής περιόδου, η Αλμπινολέφε έχει αποδειχτεί ομάδα του… δρόμου. Εξι διαδοχικές εκτός έδρας νίκες, τέσσερις στην κανονική περίοδο και δύο στα μπαράζ, δείγμα του ότι επιστρέφει από δύσκολες καταστάσεις. Και της… αξίζει να επιμείνουμε στο ποντάρισμα αυτό, με την απαιτούμενη κάλυψη στην ισοπαλία, το 2 DNB σε τιμή 3,00 έχει λογική.