Οι επαναληπτικοί προημιτελικοί του Champions League μονοπωλούν το στοιχηματικό ενδιαφέρον την Τρίτη και την Τετάρτη. Απόψε, η Τσέλσι φιλοξενεί τη Ρεάλ στο Λονδίνο και η Νάπολι τη Μίλαν στο “Αρμάντο Μαραντόνα”. Η Ρεάλ πήρε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης, μετά το 2-0 της Μαδρίτης και όλα δείχνουν ότι θα συνεχίσει στα ημιτελικά, αφού η Τσέλσι βρίσκεται σε τραγική φόρμα και δεν δείχνει ικανή να διεκδικήσει την ανατροπή. Αντίθετα, ο ιταλικός “εμφύλιος” αναμένεται πολύ πιο αμφίρροπος και ανοιχτός.

Στο πρώτο ματς, την περασμένη Τετάρτη, η Μίλαν κέρδισε οριακά 1-0 στο Σαν Σίρο και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μετά από 15 χρόνια.

Οι ροσονέρι έπαιξαν με κλειστά τις γραμμές τους και επιχείρησαν να απειλήσουν στη μετάβαση. Βρήκαν το γκολ (40′) σε μία αντεπίθεση με τον Μπενασέρ και στη συνέχεια κοίταξαν κυρίως να κρατήσουν το μηδέν. Παραδόξως, η Μίλαν έχει μόνο δύο νίκες στα τελευταία οκτώ ματς, αμφότερες κόντρα στη Νάπολι. Το Σάββατο, ο Πιόλι έκανε ροτέισον δέκα παικτών στο 1-1 με την Μπολόνια, δείχνοντας ότι ενδιαφέρεται αποκλειστικά για την Ευρώπη.

Η Νάπολι από την άλλη, μπορεί να μην βρίσκεται στην κορυφαία της φόρμα, ωστόσο έχει εξασφαλίσει το Σκουντέτο και συνολικά έχει πραγματοποιήσει πολύ καλύτερη σεζόν συγκριτικά με τη Μίλαν. Ακόμη και στο πρώτο παιχνίδι, που ηττήθηκε, δεν ήταν χειρότερη. Έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Κβαρατσκέλια στο πρώτο λεπτό για να προηγηθεί και παρότι έμεινε με δέκα παίκτες στο 72′, πάλεψε μέχρι τέλους για το 1-1, έχοντας δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Τελικά, δεν τα κατάφερε, πληρώνοντας κυρίως ότι έλειψε ο Βίκτορ Οσιμεν, που είναι φέτος το σημείο αναφοράς της μέσα στη μεγάλη περιοχή. Τα δεδομένα ωστόσο απόψε θα είναι πολύ διαφορετικά, καθώς ο κορυφαίος σκόρερ του ιταλικού πρωταθλήματος επιστρέφει.

Ο Νιγηριανός στράικερ έπαιξε ως αλλαγή για 20 λεπτά στο τελευταίο ματς με τη Βερόνα και είχε μάλιστα δοκάρι. Σήμερα, ο Σπαλέτι θα τον ρίξει κανονικά στην ενδεκάδα με στόχο ασφαλώς την ανατροπή.

Ο Οσιμεν έχει σκοράρει 21 γκολ στη Serie A σε 24 συμμετοχές και 4 γκολ στο Champions League. Η δική του παρουσία αναμένεται καθοριστική προκειμένου οι παρτενοπέι να κυνηγήσουν την ανατροπή.

Στο 2.20 να σκοράρει ο Οσιμεν απόψε, στο 3,00 αν ταυτόχρονα η Νάπολι κερδίσει στο 90λεπτο, χωρίς να μας ενδιαφέρει αν θα προκριθεί.