Παιχνίδι για τον 3ο προκριματικό γύρου του Europa League, με την Ραπίντ Βιέννης να υποδέχεται την Ανόρθωση του Τιμούρ Κετσπάγια.

Δυστυχώς για τους Κύπριους, έχουν αλλάξει πάρα πολλά από το 2008-2009, όταν είχε συναντήσει και τότε τους Αυστριακούς και είχε πάρει μεγάλη πρόκριση επικρατώντας 3-0 στο γήπεδό και γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 εκτός έδρας.

Αρκετά προβληματική η προετοιμασία της ομάδας και διόλου πειστική εμφάνιση για την Ανόρθωση στο Σούπερ Καπ Κύπρου, το οποίο έχασε στα πέναλτι, αφού έμεινε στο 1-1 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση.

Την ίδια ώρα η Ραπίντ Βιέννης το πάλεψε με την Σπάρτα Πράγας στα προκριματικά του Champions League (αποκλεισμός με 2-1, 0-2 από την Σπάρτα Πράγας), ενώ έχει και περισσότερα ματς στα πόδια της αφού έχει δώσει ήδη 2 ματς, όχι με καλό απολογισμό πάντως (1 ήττα, 1 ισοπαλία).

Ακόμη κι έτσι, οι Αυστριακοί θα παίξουν μπροστά σε ένα γεμάτο γήπεδο, με πολύ μεγάλο κίνητρο και έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Όμως με αποδόσεις της τάξης του 1,40 δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς και σαφώς το 2,15 που βρίσκουμε στην Stoiximan για «άσο» από ημίχρονο μοιάζει πολύ ελκυστικότερο.