Αρνητικό σερί έξι αγώνων δίχως νίκη τρέχει σε τελικές φάσεις EURO  η Ουκρανία και αν θέλει να σπάσει αυτήν την «ντροπή» δύσκολα θα βρει καλύτερη ευκαιρία από την αποψινή.

Απέναντί της η Βόρεια Μακεδονία στην παρθενική παρουσία της σε μεγάλη διοργάνωση, με το σύνολο του Ανγκελόφσκι να δείχνει ήδη από το πρώτο ματς τις προθέσεις του με το αμυντικογενές 5-3-2 που επέλεξε στην ήττα από την Αυστρία.

Από ήττα (3-2 από την Ολλανδία) προέρχεται και η Ουκρανία η οποία σήμερα θέλει νίκη για να μείνει ζωντανή και θα τα καταφέρει, αρκεί να συμμαζέψει κάπως το πρόβλημα στην άμυνά της και να εκμεταλλευτεί τις δικές της ευκαιρίες.

Αν και δεν φημίζεται για την δυνατότητά της να σκοράρει νωρίς (όλα τα γκολ της σε τελική φάση EURO έχουν μπει στο δεύτερο ημίχρονο) απόψε θα κυνηγήσει από νωρίς το γκολ που θα την βάλει στη θέση του οδηγού και θα αναγκάσει τους γείτονες να ανοιχτούν.

Ποντάρουμε στην ανώτερη ποιοτικά ομάδα του Σεφτσένκο και μάλιστα από ημίχρονο, με απόδοση 2,62 στην Stoiximan.