Έντεκα ματς. 990 λεπτά. Αν βάλουμε και τις καθυστερήσεις, ξεπερνάμε το χιλιάρι. Τόσα έχει να δεχτεί γκολ η απίθανη Ιταλία του Μαντσίνι. Δίχως άλλο η πλέον πειστική ομάδα σε αυτή την πρώτη φάση του Euro, δεν είναι μόνο ότι πέρασε… αέρα από τον όμιλό της κάνοντας το απόλυτο. Αυτό ούτως ή άλλως ήταν αναμενόμενο. Ο τρόπος κυρίως που το έκανε εντυπωσίασε αρκετούς.

Τριάρα στην Τoυρκία, τριάρα στην Ελβετία, στο… χαλαρό την Ουαλία με ροτέισον. Φυσικό να της έρθει και μία βατή κλήρωση στους “16”, απέναντι σε μία Αυστρία που είναι ήδη επιτυχημένη με την παρθενική παρουσία της σε αυτή τη φάση, αλλά έχει σαφώς και συγκεκριμένο ταβάνι.

Στις έντεκα σερί νίκες αισίως οι “ατζούρι”, ανεξαρτήτως έδρας-διοργάνωσης, όλες όπως προαναφέραμε με μηδέν παθητικό. Στα περισσότερα παιχνίδια τους μάλιστα, ιδίως σε αυτά του Euro, δέχονται και ελάχιστες φάσεις. Οι πιθανότητες να έρθει ακόμα μία “καθαρή” νίκη απέναντι σε έναν σαφέστατα υποδεέστερο αντίπαλο, ο οποίος βέβαια λογικά θα παίξει και φουλ άμυνα, προφανώς και είναι αυξημένες.

Πάνω σε αυτή τη λογική, η τριπλή επιλογή των σκορ 1-0, 2-0 ή 3-0 στο 2,40 της Stoiximan μοιάζει τουλάχιστον ικανοποιητική.