Η κλεψύδρα αδειάζει πλέον αδέρφια για να αρχίσει η “ντερμπάρα” της Λεωφόρου. Ένα Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός που κόβει την ανάσα και μπορεί να κρίνει πολλά πράγματα -ή και τίποτα- στη μάχη του τίτλου. Σε τέτοιο φορμάτ πρωταθλήματος, ποτέ ξανά δεν είχαμε ένα “αιώνιο” ντέρμπι με τέτοια βαθμολογική κρισιμότητα. Αλλά και γενικότερα, πρέπει να ανατρέξουμε αρκετά χρόνια πίσω (το 2015 τελευταία φορά) για να βρούμε μεταξύ τους ματς στα τέλη της σεζόν, που να κρίνει τον τίτλο.

Οι μπουκ δίνουν ένα σχεδόν απόλυτα μοιρασμένο σετ. Και νομίζω ότι σωστά πράττουν. Μιλάμε για έναν πραγματικό γρίφο. Ένα ματς καθαρής “τριπλής”. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στα δύο φετινά ματς των δύο ομάδων. Στις λεπτομέρειες δεν τα κέρδισε, ενώ το άξιζε βάσει εικόνας. Έρχεται επίσης από μία εμφατική νίκη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, που αναπτέρωσε την ψυχολογία του.

Από την άλλη βέβαια με τι… ψυχή να κοντράρεις τον Παναθηναϊκό μέσα στην “καυτή” Λεωφόρο, που θα βράζει και με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να κατεβαίνει στο ματς επίσης με φουλ ψυχολογία, έπειτα το διπλό επί του Άρη. Αξιοσημείωτο φυσικά και το αήττητο σερί έξι αγώνων που έχουν οι “πράσινοι” κόντρα στον μεγάλο αντίπαλό τους (2-4-0).

Δεδομένα πάντως μιλάμε για ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες θα ψάξουν τη νίκη και μόνο. Με την ΑΕΚ να παίζει νωρίτερα ένα ευκολότερο ματς που η λογική λέει ότι θα κερδίσει, δεν βολεύει κανέναν τους η ισοπαλία. Ο Παναθηναϊκός λόγω -και- της ορμής της έδρας του, ο Ολυμπιακός γιατί κινδυνεύει να μείνει 5-6 βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Εξ ου και περιμένω να δούμε φάσεις και γκολ στη Λεωφόρο, καθιστώντας το αμφίσκορο στα επίπεδα του 2,15 στην Betshop εξαιρετικά προκλητικό.