Αγαπητέ αναγνώστη μας τελείωσε το euro, η πιο σταθερή ομάδα το πήρε και στο Λονδίνο επέστρεψε η τόσων ετών κανονικότητα των Άγγλων…κρυάδες.

Σήμερα θα ασχοληθούμε με Βαλούρ εναντίον Διναμό Ζάγκρεμπ.

Αγώνας ρεβάνς για τον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας μετά το 90λεπτο, ακολουθεί παράταση και εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Τα εύκολα δύσκολα έκαναν οι Κροάτες στο πρώτο παιχνίδι. Τα γκολ των Αντέμι (8’) και Μάιερ (40, πέναλτι) έφεραν το 2-0 στο πρώτο μέρος, με τον Αντέμι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 72΄. Ο Σκοπιανός μάλιστα είχε την ευκαιρία να κάνει χατ τρικ, αλλά έχασε πέναλτι στο 82’. Στην πορεία οι Ισλανδοί ανέβασαν στροφές και μείωσαν αρχικά με τον Σίγκουρντσον στο 88’ (στην επαναφορά μετά από χαμένο πέναλτι) και τον Αντολφσον στο 89’.

«Ζοριστήκαμε πολύ από τις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούσαν στο Ζάγκρεμπ (σ.σ. 36 βαθμούς), ωστόσο τα καταφέραμε περίφημα και πλέον είναι στο χέρι μας να πετύχουμε την σπουδαία πρόκριση», δήλωσε πανευτυχής ο βασικός μέσος Τρίγκβασον. Δίχως υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο η ομάδα του Γκούντιονσον, ώστε να προετοιμαστεί κατάλληλα για το ματς με τους Κροάτες. Το εντυπωσιακό είναι πως εντός έδρας αγνοούν την ήττα στα 24 τελευταία επίσημα ματς (17-7-0 ο απολογισμός).

Οι Κροάτες παραμένουν φαβορί παρά τα δύο γκολ που δέχθηκαν στο φινάλε, ωστόσο – όπως φάνηκε και στο πρώτο παιχνίδι – αμυντικά δεν εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη.

Εμείς βρίσκουμε αξία στο να σκοράρει ένα γκόλ η Βαλούρ, που στο γήπεδό της θα παίξει πολύ επιθετικά (κλασικά ισλανδικά, όσα βάλω και όσα φάω) και θα κοντράρει τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο τη Διναμό με Χάντικαπ +2.