Αγαπητέ αναγνώστη φεύγουμε απο τα πάτρια εδάφη και πάμε Γερμανία και συγκεκριμένα στη Β Γερμανίας.Ο αγώνας που μας ελκύει σαν γλυκειά ερωμένη…είναι της Χαϊντενχάιμ με την Ρέγκενσμπουργκ.

Η Χαϊντενχάιμ “έκλεψε” τη νίκη στο Ντίσελντορφ σκοράροντας στο 92′ (1-0) κι ενώ πέντε λεπτά πριν είχε γλιτώσει εκείνη παρά τρίχα το γκολ. Ετσι όπως εξελίχθηκε το ματς και η ισοπαλία θα την άφηνε απόλυτα ικανοποιημένη, καθώς η αντίπαλος έψαξε περισσότερο το τρίποντο.

Δεν παίζει όμορφο ποδόσφαιρο και αυτό κάνει δύσκολη την εκτίμηση των αποτελεσμάτων στις συναντήσεις της. Την οργάνωση ψάχνει, την άμυνα αν προηγηθεί μα δεν είναι τόσο αξιόπιστη όσο παλαιότερα ανασταλτικά. Στο Ντίσελντορφ της έκατσαν όλα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ρέγκενσμπουργκ. Το βράδυ της περασμένης Παρασκευής, η ομάδα του Άνω Παλατινάτου πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ντιναμό Δρέσδης, δίνοντας τη δική της απάντηση μετά από δύο διαδοχικές ήττες στην Τσβάιτε Λίγκα κόντρα σε Χάνσα Ρόστοκ (3-2, εντός) και Αμβούργο (4-1, εκτός). Πήρε το προβάδισμά με τον Σάλερ στο 34’, για να ισοφαριστεί στιγμές μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου (47’). Για να έρθει το «τρίποντο», καθοριστικό ρόλο έπαιξε η απόφαση του προπονητή της, Μερσάντ Σελιμπέγκοβιτς, να προχωρήσει σε τριπλή αλλαγή στο 75’. Σβαρτζ, Τσάλισκανερ και Μακρίδης πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, με τους δύο τελευταίους να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα λίγα λεπτά αργότερα, στο 80’ και το 82’ αντίστοιχα. Σημαντικό αποτέλεσμα, τόσο για βαθμολογικούς, όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Παρέμεινε ενεργή στη «μάχη» της τριάδας.

Τα πηγαίνει περίφημα, σκοράρει με χαρακτηριστική άνεση και πραγματοποιεί πορεία ανόδου, κάτι που δεν περίμενε κανείς στο ξεκίνημα της σεζόν. Ευκαιρία απόψε να προσπεράσει την Ντάρμσταντ στη δεύτερη θέση αν κερδίσει. Το διπλό της τιμάται στο 3,62 στη betshop…