Αγαπητέ αναγνώστη ξεκίνημα ευρωπαικών διοργανώσεων αυτήν την εβδομάδα και πάλι με την 2η αγωνιστική του Champions League. Θα ταξιδέψουμε νοητά στην περιβόητη έδρα της Ντόρτμουντ, στο Βεστφαλεν(περιορισμένος αριθμός θεατών, 25.000) , στον αγώνα της με την Σπόρτιγκ Λισαβόνας.

Με πρωταγωνιστή τον Μπέλιγκχαμ, η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα με σκορ 2-1 κόντρα στην Μπεσίκτας. Μετά από ένα αναγνωριστικό 20λεπτο, στο οποίο ο Κόμπελ νίκησε σε μία φάση τον Μπατσουαγί, ήρθε ο Μπέλιγκχαμ να πετύχει το 1-0 στο 20’. Από δική του ασίστ, ο Χάαλαντ σκόραρε το 2-0 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Οι Τούρκοι δεν βρήκαν απάντηση στο δεύτερο μέρος. Η Μπορούσια κρατούσε το σκορ και είχε τη δυνατότητα για το κάτι παραπάνω. Ο Χάαλαντ δεν έκανε το 3-0 στο 71’. Δοκάρι ο Κνάουφ στο 92’. Μείωσε η Μπεσίκτας στο 94’. Ανήμπορη να αντιδράσει στο ντέρμπι με την Μπορούσια το Σάββατο. Ηττήθηκε με 1-0 κόντρα στην Γκλάντμπαχ και δέχτηκε την πρώτη επίσημη ήττα μετά από 4 σερί επιτυχίες. Οι απουσίες μεσοεπιθετικά την… πλήγωσαν (37’ 0-1), όπως και η αποβολή του Νταχούντ (40’).Γενικότερα χρειάζεται ακόμα σταθερότητα. Όταν λείπει ο Χάαλαντ έχει πρόβλημα στο γκολ. Δεν αρκεί ο πιτσιρικάς Μουκοκό.

Στη Σπόρτιγκ έπαιξαν ρόλο η απειρία και οι απουσίες (τιμωρία Κοάτες) στο ξεκίνημα για το πολύ βαρύ 1-5 από τον Αγιαξ. Ηταν η μόλις δεύτερη ήττα στα τελευταία 32 επίσημα, καθώς και πρώτη μετά από 22 εντός. Επίσης η δεύτερη βαρύτερη ευρωπαϊκή εντός έδρας ήττα της ιστορίας της.«Πρέπει να μάθουμε από αυτό, ειδικά ο προπονητής, αλλά λέω ότι έχω μεγάλη περηφάνια για τους παίκτες μου, γιατί πάλεψαν ως το τέλος», έλεγε ο Ρούμπεν Αμορίμ μετά από ένα παιχνίδι που στράβωσε από πολύ νωρίς.Ο Ρούμπεν Αμορίμ δεν έχει καμία αμφιβολία ότι οι παίκτες της Σπόρτινγκ θα θέλουν να αποδείξουν ότι η ήττα που υπέστησαν απέναντι στον Αγιαξ ήταν ένα ατύχημα στην πορεία. Ο προπονητής πιστεύει ότι η ομάδα έχει αποκτήσει εμπειρία, έχει βελτιωθεί αμυντικά (επιστρέφει ο Κοάτες) και θα απαντήσει θετικά. Στο πρωτάθλημα έδειξε χαρακτήρα και απάντησε με δύο νίκες. Βέβαια την Παρασκευή χρειάστηκε ένα πέναλτι στο 94’ για να λυγίσει με 1-0 τη Μαρίτιμο.

Αν δεν αγωνιστεί ο Χάαλαντ και ο Ρόις, θα έχει πρόβλημα στο γκολ η Ντόρτμουντ. Ήταν ξεκάθαρο με την Γκλάντμπαχ, θα είναι και με την Σπόρτινγκ, ειδικά για τον Νορβηγό.

Θα ποντάρουμε στο under 1,5 της γηπεδούχου που βρίσκουμε στο 2,70 στη Novibet.