Αγαπητέ αναγνώστη παραμένουμε στην Αγγλία και στο βορρά αλλά πάμε λίγο νοτιοδυτικά. Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ εναντίον Άρσεναλ με φόντο την πρόσληψη Ράνκινγκ.

Μάλλον θα πρέπει να αισθάνεται κολακευμένη από το 1-1 στην έδρα της Τσέλσι την Κυριακή. Κι αυτό διότι παρατάχθηκε με κύριο μέλημα την αποφυγή της ήττας και δεν ξεμύτισε: κλείστηκε στα καρέ της, αλλά βρήκε γκολ στο 50’ σε μια φάση που εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος αντιπάλων. Ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 69’ και στη συνέχεια έδειξε διάθεση συμβιβασμού με την ισοπαλία.

Το θέμα είναι ότι μετράει μόλις μία νίκη στα 8 τελευταία ματς πρωταθλήματος (1-2-5), που είναι ο χειρότερος απολογισμός σε σειρά 8 αγώνων (την ίδια σεζόν) από το 1989-90! Κατά τα λοιπά, ανακοινώθηκε η πρόσληψη του τεχνικού Ράνγκνικ, ο οποίος θα την καθοδηγήσει μέχρι το φινάλε της σεζόν. Κόντρα στην Αρσεναλ πάντως θα παραταχθεί με τον υπηρεσιακό Κάρικ στον πάγκο.

Συνήλθε αμέσως η Άρσεναλ από τη συντριβή 4-0 στο Λίβερπουλ, επιστρέφοντας στις νίκες απέναντι στη Νιούκαστλ στο Λονδίνο. Το 2-0 διαμορφώθηκε μέσα σε 10 λεπτά, με τους Σάκα (56′, ασίστ Ταβάρες) και Μαρτινέλι (66′, Τομιγιάσου). Πήρε πολύ παιχνίδι από τα μπακ της, όπως φαίνεται και στους ασίστμαν. Είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, όπως την εκτέλεση φάουλ του Όντεγκααρντ στο 1ο ημίχρονο που έβγαλε ο γκολκίπερ Ντουμπράβκα και το δοκάρι του Ομπαμεγιάνγκ στο 2ο. Στάθηκε τυχερή στο δοκάρι του Σέλβεϊ στο 0-0, μετά από παρέμβαση του γκολκίπερ Ράμσντεϊλ. Η Άρσεναλ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα 3 τελευταία ματς στο Μάντσεστερ κόντρα στη Γιουνάιτεντ, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Πατάει καλύτερα η Άρσεναλ το τελευταίο διάστημα και εμπνέει ηρεμία.Ωστόσο μειονεκτεί στα μεγάλα παιχνίδια.Απόψε είναι η ευκαιρία της να υπερκεράσει και αυτό το εμπόδιο αφού η Μάντσεστερ είναι στα πολύ κάτω της και θα αγωνία να αποδείξει πράγματα και αυτό ίσως της κοστίσει…

Στη stoiximan παίζουμε με  ασφάλεια το 2 DnB που το βρίσκουμαι στο 2,57.