Προκριματικά μουντιάλ της Ευρώπης ανάμεσα στην Κύπρο και την Ρωσία.Η 6η του ομίλου κοντράρεται με τη 2η.

Όλα λάθος για την Κύπρο του Κωστένογλου στη Μάλτα, που έφερε τη συντριβή με 3-0. Δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο η ομάδα του Ελλαδίτη τεχνικού που φέρει αποκλειστικά την ευθύνη. Άφησε στον πάγκο τους Λοΐζου, Τζιωνή, Παναγιώτου, που έβαλαν την Ομόνοια στους ομίλους του ECL και επέλεξε να παρατάξει 3άδα στην άμυνα που δυσκόλεψε πολύ το δημιουργικό κομμάτι, επιλέγοντας να παίξει συντηρητικά. Ήρθε και η κόκκινη του Κωνσταντίνου Σωτηρίου στο 40′ για να κάνει ακόμα πιο δύσκολα τα δεδομένα.

Όλα τελείωσαν εκεί και πλέον με την εικόνα που παρουσίασε, όχι μόνο δεν θα προσπαθήσει να πλησιάσει την 3η θέση, αλλά θα πρέπει να προσέξει και τον… πάτο. «Επιβάλλεται να ξεχάσουμε το τελευταίο παιχνίδι ανεξαρτήτως αρνητικών γεγονότων», σημείωσε μεταξύ άλλων ο Νίκος Κωστένογλου χθες.

Για την Ρωσία σε ματς όπου οι δύο ομάδες φάνηκαν να έχουν ως πρώτο μέλημα το να μην δεχτούν γκολ, δίκαια έμεινε στο 0-0 εντός κόντρα στην Κροατία. Ως γηπεδούχος η Ρωσία, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και εν συνεπεία ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις λιγοστές αλλά και πιο τρανταχτές φάσεις, με τις περισσότερες εξ αυτών να προέρχονται μέσω στατικών μπαλών ή και μακρινών σουτ, γενικότερα η δημιουργία και η φαντασία έλειψαν και από τις δύο επιθέσεις, συνεπώς φυσικό και επόμενο το 0-0 ως αποτέλεσμα αγώνα.

Το νέο σχήμα και η καινούρια φιλοσοφία δεν έχουν αφομοιωθεί ακόμα από τους περισσότερους παίκτες» δήλωσε ο νεοφερμένος κόουτς Κάρπιν μετά το τέλος του ματς.

Δεν είναι ακόμα να εμπιστεύεσαι τη Ρωσία, που βρίσκεται σε μεταβατικό στάδιο και προσπαθεί να αλλάξει πολλά. Οι ομάδες του Κάρπιν συνήθως παρουσιάζουν σταθερότητα στην άμυνα και δεν ανοίγουν τον ρυθμό, τουλάχιστον στις πρώτες μέρες του.

Η ομάδα της Κύπρου θα σκληρύνει πολύ την άμυνά της και ευελπιστούμε να αντέξει ως το ημίχρονο. Άλλωστε  στα δύο εντός έδρας παιχνίδια του ομίλου έχει κρατήσει το μηδέν στην άμυνα ως το 90λεπτο.Για το λόγο αυτό επιλέγουμε το under 0,5 της Ρωσίας στο ημίχρονο που μας δίνεται στο 2,15 στη novibet.