Ως Νο. 1 του ταμπλό ξεκινάει την προσπάθεια για την κατάκτηση του ATP 500 της Βιέννης ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος απέχει μία νίκη απ’ το ατομικό ρεκόρ νικών μέσα σε μια σεζόν. Είναι στο 54-16 φέτος και θα καταρρίψει έως το τέλος της χρονιάς το ατομικό ρεκόρ των 54 νικών, που έκανε το 2019 (54-26).

Για να τα καταφέρει στην αυστριακή πρωτεύουσα πάντως θα χρειαστεί να παίξει σε πολύ καλό επίπεδο από τον πρώτο γύρο, καθώς αντίπαλος του είναι ο πάντα επικίνδυνος Ιγκόρ Ντιμιτρόφ, του οποίου αγαπημένο περιβάλλον είναι οι indoor συνθήκες, όπως αυτές στη Βιέννη. Για του λόγου το αληθές ο Ντιμιτρόφ νίκησε πέρσι τον Τσιτσιπά στο ίδιο τουρνουά με 2-1 και ανατροπή (6/7, 6/4, 6/3).

Ο 30χρονος, Νο. 22 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε τρία εξαιρετικά ματς στο Ίντιαν Γουέλς, αποκλείοντας κατά σειρά τους Οπέλκα, Μεντβέντεφ και Χούρκατς, τους δύο τελευταίους μάλιστα με ανατροπή. Στον ημιτελικό με τον Κάμερον Νόρι έβγαλε κούραση, έπεσε και στη… σελήνη του αντιπάλου, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 2-0.

Ο Τσιτσιπάς είχε αποτύχει στον προημιτελικό του 1000αριού της Καλιφόρνια, κόντρα στον Μπαλιλασβίλι, ενώ είχε χάσει σετ και στα δύο προηγούμενα ματς, απέναντι σε Φονίνι και Ντε Μινόρ. Απείχε αρκετά από το καλύτερο του επίπεδο στο Ίντιαν Γουέλς και ουσιαστικά θέλει να κάνει τώρα ένα restart και να φορμαριστεί με το βλέμμα στα ATP Finals την εβδομάδα 14-21/11.

Οι τιμές για τη νίκη του Ντιμιτρόφ ξεφεύγουν αρκετά, το 3,20 δεν αντικατοπτρίζει τη δυναμική του σε indoor συνθήκες. Θα πάω όμως πιο συντηρητικά, στο ενδεχόμενο να κριθεί ο αγώνας σε τρίτο σετ, καθώς αμφότεροι ταλαιπωρούνται από σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι τους και έχουν αθροιστικά πέντε «3αρια» στα 7 τελευταία τους. Στο 2,62 το σημείο στη bet365.