Υπάρχουν υπερδραστήριοι άνθρωποι παίκτη μου που μέσα σε 200 λεπτά προλαβαίνουν να δουν και να απαντήσουν στα mail τους, να κάνουν trading στις μετοχές τους, να πάνε γυμναστήριο, να γυρίσουν να φάνε και να ετοιμαστούν για τσάρκα.

Αν κάποιος ξεκινήσει να τα κάνει αυτά τη στιγμή έναρξης ενός αγώνα Ναδάλ – Τζόκοβιτς, τη στιγμή που θα φτάσει στην καφετέρια δεν θα είναι σε… θέση να ενημερωθεί για το αποτέλεσμα του ματς. Διότι, πιθανότατα δεν θα υπάρχει ακόμα αποτέλεσμα!

Η απόλυτη τιτανομαχία στο χώρο του τένις είναι παράλληλα – λογικά – και η διελκυστίνδα της απόλυτης… υπομονής. Είναι φορές που στα μεταξύ τους ράλι κουράζεται ακόμα και το… μπαλάκι, ενώ τα τεράστια σε διάρκεια games είναι κανόνας για αυτούς λόγω των αλλεπάλληλων deuce.

Τέσσερα σετ σε clasico Ράφα – Νόλε (η σημερινή θα είναι η 58η συνάντηση τους και ο Σέρβος προηγείται με 29-28!) σημαίνει de facto over 200 λεπτά, κατά παράδοση. Σκεφτείτε ότι ακόμα και ο περσινός τελικός στο Παρίσι, που είχε μόνο 26 games, διήρκεσε 163 λεπτά. Ο Ναδάλ πήρε με 6-0 το πρώτο σετ, αλλά δεν ήταν όσο περίπατος δείχνει το σκορ, καθότι χρειάστηκε 46 λεπτά! Τον προηγούμενο μήνα, στη Ρώμη, ο Ισπανός νίκησε 2-1 σε 170 λεπτά, μολονότι υπήρξε σετ που είχε μόνο 7 games (ο Νόλε πήρε το δεύτερο με 6-1).

Άρα τι θέλουμε; Αρκεί αυτός που θα ηττηθεί να πάρει έστω ένα σετ για να παίξουν – εκτός συγκλονιστικού απροόπτου – πάνω από 200 λεπτά. Το over 3,5 σετ πληρώνει 1,64, το over 200 λεπτά όμως 2,00 σε Stoiximan και Novibet.

To κυκλώνουμε αβλεπεί, με την ευχή να πάρει… ο Τζόκοβιτς το πρώτο σετ και να μην αγχωθούμε καν. Γιατί αυτό είπατε; Γιατί ο Ράφα έχει ρεκόρ 105-2 στο Παρίσι και 13/13 σε ημιτελικούς…