Με μόνο ένα κεκτημένο βαθμό στα τέσσερα ντέρμπι κόντρα στις συνδιεκδικήτριες του τίτλου, η Μπαρτσελόνα είναι πια μεγάλο αουτσάιντερ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς χρειάζεται ήττα (και όχι ισοπαλία) της Ατλέτικο στα τρία τελευταία ματς, αλλά και στραβοπάτημα της Ρεάλ.

Ακόμα κι έτσι βέβαια θα είχε τα πάντα στα χέρια της αν είχε αποφύγει την απίθανη εντός έδρας γκέλα απέναντι στην (αποδεκατισμένη τότε) Γρανάδα, που γύρισε το ματς με δύο τελικές εντός εστίας και χωρίς η Μπάρτσα να βρει σουτ στο στόχο σε όλο το β’ ημίχρονο.

Τώρα, οι «μπλαουγκράνα» δεν έχουν παρά να κάνουν το καθήκον τους στα τρία τελευταία παιχνίδια και να περιμένουν «δώρα» από τις αντιπάλους των Ατλέτικο (έχει θεωρητικά το πιο εύκολο πρόγραμμα) και Ρεάλ (το πιο δύσκολο). Έχουν μακρά… παράδοση να δέχονται τέτοια, πανηγυρίζοντας τρεις φορές τον τίτλο την τελευταία αγωνιστική επί Γιόχαν Κρόιφ. Δύο χάρη σε νίκες της Τενερίφης επί της Ρεάλ και μία με το περίφημο χαμένο πέναλτι του Μίροσλαβ Τζούκιτς στο Βαλένθια – Λα Κορούνια του 1994.

Μην ξεχνάτε ότι στην Ισπανία τα… βαλιτσάκια είναι ηθικά νομιμότατα.

Πρώτη στάση λοιπόν για την Μπάρτσα σήμερα (23:00), στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», της Λεβάντε, η οποία βρίσκεται νοερά ήδη σε διακοπές. Έξι ήττες στα οχτώ τελευταία ματς μετράει η ομάδα του Πάκο Λόπεθ, που εξασφάλισε νωρίς την παραμονή της και τώρα επιδίδεται σε πειράματα με εναλλακτικές ενδεκάδες. Φυσικά το διπλό του 1,20 δεν μας απασχολεί ούτε στο ελάχιστο, αλλά το να κερδίσει η Μπάρτσα και τα δύο ημίχρονα στο 2,20 του Stoiximan σε γλυκονανουρίζει στον καναπέ κατά τη 1 μεσάνυχτα.