Το πιο λαμπερό από τα τρία παιχνίδια της βραδιάς στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ είναι αναμφίβολα αυτό του «Φίλιπς Στάντιον» ανάμεσα στην Αϊντχόφεν και την Μπενφίκα.

Οι Ολλανδοί επιδιώκουν την ανατροπή του εις βάρος τους 2-1 και βάσει της εμφάνισης τους στο β’ ημίχρονο του αγώνα της Λισσαβόνας αισιοδοξούν βάσιμα ότι θα το πετύχουν. Σε αυτό έπαιξαν σαν τη γάτα με το ποντίκι την αντίπαλο τους, φτάνοντας όμως μόνο έως τη μείωση του σκορ (51’). Κορυφαίος της Μπενφίκα ήταν ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Η λογική λέει ότι η PSV θα μπει δυνατά σήμερα και θα ασκήσει πίεση από την αρχή, θέλοντας να αξιοποιήσει τη δύναμη της έδρας. Αν επαληθευτεί το σενάριο, σημαίνει πιθανώς ότι θα κερδίσει περισσότερα κόρνερ από την Μπενφίκα στο πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο προαπαιτούμενο για να… τινάξουμε την μπάνκα είναι να προηγηθεί η Αϊντχόφεν. Ιδανικά να βάλει και δεύτερο γκολ κάποια στιγμή έως το 60’, παίρνοντας σκορ πρόκρισης. Αναζητούμε στο τελευταίο κομμάτι του ματς να επιτίθενται οι Πορτογάλοι (κάτι που δεν αποκλείεται να γίνει ακόμα και με 1-0) και τελικά να «γράψουν» περισσότερα κόρνερ από την αντίπαλό τους.

Ζητάμε δηλαδή 1 ημίχρονο – 2 τελικό στα κόρνερ. Υπερβολικό; Στο πρώτο ματς αυτό ακριβώς συνέβη, το 2-1 υπέρ της Μπενφίκα στο ημίχρονο έγινε 3-4 στο τέλος. Στο 23,00 (του Stoiximan) κολάζεται ακόμα και ο πιο φανατικός… αρνητής των fun bet.