Και τώρα οι δύο τους: Το «παράδοξο» του ΠΑΟ-ΑΕΚ της ερχόμενης Κυριακής

H πιο μεγάλη ώρα, είναι τώρα. Η στιγμή που όλοι περιμέναμε… σχεδόν έφτασε. Η κλεψύδρα σιγά-σιγά αδειάζει για τη “μητέρα των μαχών”, το ματς που σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει και τον φετινό πρωταθλητή της Super League.

Παναθηναϊκός εναντίον ΑΕΚ. Το μεγάλο αθηναϊκό ντέρμπι, με τους δύο μονομάχους ισόβαθμους στην κορυφή τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Με νίκη ή ισοπαλία, οι Πράσινοι θα έχουν και την ισοβαθμία στο τέλος της ημέρας. Η Ένωση από την πλευρά της, χρειάζεται μόνο νίκη, πλην όμως έχει κι ευκολότερο πρόγραμμα στη συνέχεια. Γιατί φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό, θα πάει στο Βικελίδης και τελευταία αγωνιστική παίζει με τον Βόλο στην “OPAP Arena”. Το Τριφύλλι από την πλευρά του έχει εντός τον ΠΑΟΚ, ακολούθως πάει στο -κατά πάσα πιθανότατα- κεκλεισμένων των θυρών “Καραϊσκάκη”, πριν υποδεχτεί τον Άρη στο τελευταίο ματς της χρονιάς.

Δεδομένα μιλάμε για ένα παιχνίδι λεπτομερειών. Ένα ντέρμπι που είναι εξαιρετικά αμφίρροπο. Κάθε ομάδα με τα δικά της υπέρ και κατά. Πιο εντυπωσιακή η ΑΕΚ, πιο επιθετική, πιο ορμητική. Στη μέρα της, μπορεί να πνίξει οποιονδήποτε, ή… σχεδόν οποιονδήποτε αντίπαλο. Στον Παναθηναϊκό για παράδειγμα δεν το έκανε σε κανένα από τα τρία ματς που έδωσαν φέτος. Στη μοναδική νίκη της, είχε ζοριστεί αρκετά στη Ν.Φιλαδέλφεια. Παρεμπιπτόντως, εκείνο το χαμένο πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία στις καθυστερήσεις, δεν αποκλείεται στο τέλος να στοιχίσει και τον τίτλο στην ΑΕΚ, στο ενδεχόμενο που το κυριακάτικο ντέρμπι λήξει χωρίς νικητή κι ο πρωταθλητής κριθεί στην ισοβαθμία (θα έχουν ίδια αποτελέσματα και θα μετρήσει η κατάταξη στη regular season). Και τώρα οι δύο τους: Το «παράδοξο» του ΠΑΟ-ΑΕΚ της ερχόμενης Κυριακής

Έχει ενδιαφέρον πάντως ένα μικρό παράδοξο που αφορά τις αποδόσεις του κυριακάτικου ντέρμπι και εκείνες για τον φετινό πρωταθλητή. Το σετ βρίσκεται σε μεγάλη ισορροπία, με τη Novibet να δίνει οριακό φαβορί τον Παναθηναϊκό στο 2,65 έναντι 2,75 της ΑΕΚ και την ισοπαλία στο 3,15. Την ίδια στιγμή όμως, η προσφέρει την Ένωση οριακό φαβορί για τον τίτλο στο 1,80, με τους Πράσινους στο 1,95. Προφανώς εκτιμάει ότι η ΑΕΚ έχει περισσότερες πιθανότητες να κάνει ακολούθως το 3/3 σε σχέση με τον Παναθηναϊκό.

Όπως και να ‘χει, δεδομένα πηγαίνουμε σε ένα φινάλε θρίλερ. Και θα είναι φυσικά ακόμη μεγαλύτερο, αν λήξει ισόπαλο το ντέρμπι των δύο πρωτοπόρων. Φανταστείτε να πάμε τελευταία αγωνιστική, με Παναθηναϊκός-Άρης και ΑΕΚ-Βόλος, ενώ θα έχουμε ακόμα ισοβαθμία… Φανταστείτε να δούμε και στα μέρη μας ένα φινάλε αλλά… Σίτι και Αγουέρο το 2012, με το 3-2 επί της ΚΠΡ στο 95’…